Czym jest sztuka iluzji?
Czasami zdarza się, że fortepian lata, samochód znika, a łyżeczka od herbaty wygina się bez użycia siły. Aż chciałoby się powiedzieć, że niemożliwe staje się możliwe. Jak? Za sprawą sztuki iluzji! To pojęcie skrywa w sobie tajemnicę, którą wiele osób chciałoby poznać. Na czym polega sztuka iluzji? Jak kreuje się iluzję? Jakie są rodzaje sztuki iluzji? Jaka jest rola psychologii w sztuce iluzji? Jak poznać dobrego iluzjonistę? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej!
Na czym polega sztuka iluzji?
Sztukę iluzji można określić jako efekt umiejętnego oszukiwania zmysłów widzów. Polega na wywoływaniu zjawisk, które pozornie są sprzeczne z prawami fizyki. Zadaniem iluzji jest zadziwienie i zaskoczenie widza, który z jednej strony zdaje sobie sprawę, że to, co widzi, nie może być możliwe. Z drugiej jednak strony – ulega iluzji.
Artyści tworzący iluzje, czyli iluzjoniści, w umiejętny sposób odwracają uwagę widzów od tego, co naprawdę dzieje się na scenie. Pokazy iluzjonistów są znane ludziom od dawna, jednak kiedyś iluzjoniści nie występowali na wielkich scenach z tak skrupulatnie przygotowanymi widowiskami, jak ma to miejsce obecnie. Czasy, w których iluzjoniści występowali na jarmarkach i prezentowali swoje sztuczki za dobrowolne datki, już dawno minęły.
Historia sztuki iluzji
Pierwsze zapiski o sztuce iluzji pojawiły się 2700 lat przed naszą erą w starożytnym Egipcie. Dotyczyły artysty o imieniu Dedi, który prezentował swoje magiczne zdolności na dworze faraona Cheopsa. Do XVIII wieku zmianę koloru chusteczki czy wyciąganie królików z kapelusza prezentowano na wspomnianych wcześniej jarmarkach i festynach.
Przełomem okazała się działalność „ojca współczesnej magii”, czyli Jeana Roberta-Houdina, któremu zawdzięczamy m.in. wejście sztuki iluzjonistycznej do teatrów w XIX wieku. Później w świecie iluzji sławny stał się Harry Houdini (artystyczny pseudonim nawiązuje do jego poprzednika, Jeana Roberta-Houdina), któremu udało się zasłynąć spektakularnymi ucieczkami z nawet bardzo niebezpiecznych sytuacji, np. z zatopionej skrzyni.
W XX wieku iluzja stała się jeszcze bardziej popularna i na dobre wpisała się w kulturę masową. W ostatnich dwudziestu latach XX wieku w telewizji popularne stały się wysokobudżetowe przedstawienia przeznaczone dla dużej publiczności – jednym z najbardziej kojarzonych nazwisk tamtych czasów, jeśli chodzi o artystów sztuki iluzji, był David Copperfield.
Jak kreuje się iluzję?
Iluzję trzeba wykreować – najmłodsi widzowie wierzą, że iluzja magicznie pojawia się sama; Ci starsi są jednak świadomi, że iluzjonista umiejętnie oszukuje ich wzrok, bez żadnych nadprzyrodzonych sił. Podczas występu scenicznego, artysta ze swoimi wybitnymi predyspozycjami manualnymi kreuje iluzję, wykonując swoje triki.
Osoby przebywające w otoczeniu iluzjonisty i podziwiające niezwykły pokaz nierzadko starają się uważnie obserwować jego dłonie, „wyłapać moment” i odkryć, w jaki sposób wykonuje on daną sztuczkę. Czy to się udaje? Raczej nie – iluzjoniści do perfekcji opanowali dyskretne odwracanie uwagi publiczności.
Artyście na scenie często towarzyszy asystent lub asystentka. W kreowaniu iluzji pomagają także efekty pirotechniczne i dymne, a także urządzenia elektroniczne. Występ na scenie daje artyście sztuki iluzji możliwość wykorzystania specjalnie skonstruowanych rekwizytów i zaprezentowania swojego kunsztu kreowania iluzji.
Jakie są rodzaje sztuki iluzji?
Wielu iluzjonistów zaczyna od prezentowania prostych sztuczek np. z kartami, ale zwykle nie poprzestaje na tym i uczy się jak przedstawić z pozoru niemożliwe łamanie praw fizyki na wielkich scenach. Trzy najpopularniejsze rodzaje sztuki iluzji to właśnie iluzja sceniczna, iluzja stolikowa oraz iluzja kameralna. To, z jakim rodzajem mamy do czynienia, zależy od miejsca występu, kontaktu z widzem, prezentowanych trików oraz wielkości publiczności.
Iluzja sceniczna
Występy sceniczne cieszą się największą popularnością. Sztuka iluzji scenicznej obejmuje lewitację (unoszenie się ciała), przemianę przedmiotu w inny przedmiot, znikanie przedmiotów i ich ponowne pojawianie się, teleportację, czy też przecinanie człowieka na pół. Czasami artysta zaprasza do swojego występu osobę z widowni – wtedy występ jest jeszcze bardziej wiarygodny.
Iluzja stolikowa
Sztuka iluzji stolikowej – występy odbywają się w bezpośrednim kontakcie z osobami znajdującymi się przy stoliku. Podczas tej części występu, iluzjonista może wyciągać z różnych części garderoby najróżniejsze rzeczy – np. przedmioty codziennego użytku. Do prezentowania sztuczek nierzadko używa też kart.
Iluzja kameralna
Iluzja kameralna to inaczej pokazy organizowane dla konkretnej publiczności. Magik na weselu rozbawia i zaskakuje publiczność. Sztuczki prezentowane przez iluzjonistę każdorazowo wprawiają gości weselnych w dobry nastrój i wywołują uśmiech. Warto postawić na taką „magiczną atrakcję” w jednym z najważniejszych dni młodej pary.
Podobnie wygląda to w przypadku wszelkiego rodzaju firmowych imprez czy eventów. Iluzjonista na imprezy firmowe zapewnia pracownikom i klientom niesamowite wrażenia. To świetne urozmaicenie wydarzenia, które pomaga przełamać bariery między pracownikami i rozluźnić atmosferę.
Iluzjonista pokazuje swoje sztuczki także na imprezach prywatnych. Czasami zaprasza się go także na występy do przedszkola. Dzieci w wieku przedszkolnym zawsze są żywo zainteresowane tego rodzaju pokazami i z wypiekami na twarzy podziwiają poczynania magika.
Dobry iluzjonista – czyli jaki?
Iluzjonista to jeden z najstarszych zawodów świata. Co wiemy o osobach trudniących się tą profesją? Przede wszystkim, iluzjoniści to osoby, które muszą wykazywać się kreatywnością, ale też sumiennością. Bez regularnych ćwiczeń iluzjonista nie jest w stanie wykonywać swoich trików. W sztuce iluzji nie ma miejsca na błędy. Jedno potknięcie może zaważyć na sukcesie całego występu.
To, że iluzjonista wykonuje doskonale już znane numery, nie czyni go w żadnym stopniu gorszym od innych. Prawdą jest, że wielu iluzjonistów działa w ten sposób – stosując sprawdzone techniki i nadając wykonywanym numerom własną oprawę. Nieliczni iluzjoniści decydują się na opracowanie własnych numerów ze świadomością, że dopracowanie techniki i eliminowanie błędów może zająć lata.
Niezależnie od tego, czy iluzjonista wykonuje sprawdzone, czy autorskie numery, cel jest zawsze ten sam – stworzenie wrażenia, że niemożliwe jednak jest możliwe (również dzięki odpowiedniej oprawie muzycznej i scenografii – wszystko razem pozwala stworzyć zapierający dech w piersiach spektakl).
Jaka jest rola psychologii w sztuce iluzji?
Dobry iluzjonista musi być trochę aktorem i trochę psychologiem. To, czy występ się uda, zależy w ogromnym stopniu od relacji iluzjonisty z publicznością. Im bliższa relacja z widzami, tym lepiej. Prawdziwy artysta potrafi budować napięcie wśród publiczności. Artysta sztuki iluzji musi mieć kompetencje społeczne – umiejętności pozwalające dobrze funkcjonować w społecznych sytuacjach. Musi potrafić łatwo nawiązywać kontakty, zyskiwać sympatię nowo poznanych osób i robić dobre wrażenie.
Ponadto musi umieć prowadzić dialog z publicznością w sposób odwracający ich uwagę i obniżający ich poziom spostrzegawczości. Iluzjonista wie jak bardzo potrzebna jest manipulacja uwagą widza dzięki przemieszczeniu uwagi przestrzennej za pomocą dynamicznych ruchów. Jest także świadomy, że uwaga widzów słabnie, gdy zaprosi do wspólnego wykonania sztuczki więcej osób – wówczas obecność pozostałych wpływa na obniżenie czujności uwagi publiczności. Wykorzystuje też wskazówki społeczne, aby móc pokierować wzrokiem widzów w odpowiedni sposób.
Ważna jest też inteligencja emocjonalna iluzjonisty. Musi on umieć zarządzać swoimi emocjami i wywoływać pożądane emocje wśród widzów – zaskoczenie, ekscytację i finalnie poczucie doświadczenia zjawisk niewytłumaczalnych. Inteligencja emocjonalna oznacza, że iluzjonista potrafi angażować widzów w przedstawienie emocjonalnie. Artysta sztuki iluzji wie, że musi kierować emocjonalnym zaangażowaniem w sposób zróżnicowany, nie jednostajny, inaczej widzowie mogliby szybko się znudzić. Inteligencja emocjonalna to także zrozumienie, że prezentowanie sztuki iluzji bez włączenia w nią emocji jest błędem.
Podsumowanie
Sztuka iluzji jest wynikiem umiejętnego oszukiwania zmysłów widza przez iluzjonistę. Iluzję można kreować za pomocą odpowiednich rekwizytów, asystenta oraz widzów zaangażowanych w wykonanie sztuczki. Iluzja nie udaje się ot tak – to często efekt skrupulatnych przygotowań iluzjonisty. Nie powiedzie się też bez kompetencji społecznych i dojrzałości emocjonalnej magika – okazuje się, że rola psychologii w sztuce iluzji jest ogromna. Warto pamiętać, że artysta sztuki iluzji występuje nie tylko na wielkich scenach, ale też na weselach czy imprezach firmowych, wywołując uśmiech na twarzach gości weselnych i uczestników firmowych eventów!